Revitalizace promenádního prostoru části lázeňského území Tržiště – Stará louka
Popis a průběh stavby:
Stavba spočívala v komplexní revitalizaci dvou pěších zón, jednoho z nejvýznamnějších prostorů v lázeňské části města Karlovy Vary, a to na levém břehu řeky Teplé mezi Mlýnskou kolonádou a Labitzkého lávkou (hotel Pupp).
Revitalizované území zahrnovalo ulice Stará louka, Mariánská, Tržiště od Janského mostu k ulici Lázeňské, ulici Lázeňskou a krátké přilehlé uličky. Architektonické řešení prostoru zahrnovalo kromě kompletní rekonstrukce komunikačních ploch také návrh sadových úprav (kácení a dosadbu stromů), návrh promotion plochy, vodotrysky v řece, návrh pítek, reklamních pylonů, mobiliáře a zábradlí na nábřežní zdi. Součástí stavby byla rekonstrukce veřejného a doplnění slavnostního osvětlení a odvodnění komunikačních ploch včetně rekonstrukce kanalizačních přípojek.
Na Staré louce vycházel architektonický návrh z otevření prostoru a umožnění lázeňských aktivit. Odstraněním středového pásu zeleně vznikl jeden široký prostor promenády s vytvořením dvou alejových řad, které vytvářejí stín pro promenádu a pro posezení na lavičkách pod kaštany. Restaurační předzahrádky jsou odsunuty před objekty zástavby. Řešení předzahrádek bude jednotné bez oplocení a podií – před restaurace budou umístěny pouze stolky, židle a slunečníky.
Promotion plocha
V nejširším místě Staré louky je navržena plocha jakéhosi centrálního prostoru – promotion plocha -, která je určena pro veřejné akce. V pásu dlažby mezi jízdním pruhem a plochou pro předzahrádky jsou instalovány domovní desky, které nesou historickou informaci o názvu domu, jeho postavení, popřípadě založení. Pro zvýšení atraktivity je navržen v blízkosti Divadelní lávky filmový chodník slávy, kde se počítá s postupným osazováním otisků osob spojených s kinematografií a konáním festivalů. Nástup na Divadelní lávku, která byla rekonstruována ve stejném období, vytváří jeden z architektonických solitérů stavby.
Komunikační plochy
Komunikační plochy jsou provedeny ze žulové dlažby – kombinace deskové dlažby - tzv. Plzeňská plotna - a dlažby ze žulových kostek, vše je sladěno v barvě šedobéžové, tzv. Mrákotínská žula z místních zdrojů (ČR). Stejný materiál je použit pro kamenné architektonické prvky a obruby kolem stromů a zelených oválů. Komunikace jsou řešeny bezbariérově.
V předstihu před vlastní stavbou byly provedeny rekonstrukce stávajících inženýrských sítí (kabelové rozvody - ČEZ Distribuce, rekonstrukce kanalizace a vodovodu - VAK K. Vary, a.s., plynovodů – RWE a kabelové vedení Telefónica O2).
STAVBA V ČÍSLECH
Celkové náklady stavby: cca 120 mil. Kč včetně DPH (komunikace, veřejné osvětlení, sadové úpravy, mobiliář, nábřežní zeď, atd.)
Na stavbu byla poskytnuta dotace Ministerstvem financí ČR ve výši 10 mil. Kč.
Realizace stavby: 10/2009 – 04/2011
Vypracování projektové dokumentace:
DÚR(územní rozhodnutí): 08/2006 – 01/2007
DSP (stavební povolení): 09/2008 – 03/200
Celková délka revitalizovaných ulic: 820 m
Celková plocha dlažeb: 11 900 m2
Počet vodotrysků: 8 ks
ÚČASTNÍCI VÝSTAVBY
Investor: Město Karlovy Vary
Technický dozor investora: Pragoprojekt, a.s. Karlovy Vary
Ing. Stoklásek Vladimír
Zpracovatel projektové dokumentace:
Generální projektant: INDUSTRIAPLAN spol. s r.o, K. Vary
Ing. Štiková Alena
Architektonické řešení: Ing. arch. Bokota Miloslav
Vodotrysky: Lentus Agilis, spol. s r.o., Kobylí, Ing. Loveček
Veřejné osvětlení: Ing. Franěk Zdeněk, Karlovy Vary
Kanalizace a voda: Ing. Neubauerová Petra, Karlovy Vary
Sadové úpravy: Ing. Macešková Zuzana, Karlovy Vary
Zhotovitel stavby: STRABAG a.s.