foto

Významná etapa na cestě do UNESCO byla završena

V Karlových Varech byla ve středu 2. října zakončena zakončena významná etapa snahy Karlových Varů a dalších deseti lázeňských měst Evropy o společný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Všech jedenáct kandidátských měst napříč Evropou, včetně Karlových Varů, si v průběhu uplynulého měsíce prohlédli odborníci z nevládní organizace ICOMOS (International Council of Monuments and Sites), která se zabývá ochranou kulturního dědictví po celém světě.

„Včera, po téměř dvaceti dnech, skončila mise ICOMOS. Posledním městem, které přivítalo experty, byly Kalovy Vary. Celá hodnotící mise byla skvěle zorganizována, za což patří velké poděkování všem, kteří se na přípravě a hladkém průběhu podíleli. Přestože nám komisař neřekl, jak jsme obstáli, vím, že jsme udělali naše maximum. Teď nezbývá nic jiného, než vyčkat, jak hodnocení dopadne. Jak byla naše společná nominace Great Spas of Europe úspěšná, se dozvíme v létě roku 2020,“ uvádí primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Ve všech kandidátských městech navštívili komisaři postupně stovky lokalit. Jejich zkoumání se zaměřilo na různé aspekty vybraných míst, jejich ochranu, správu, prezentaci a především na integritu a autentičnost navrhovaných městských komplexů. Zpráva o výsledcích mise bude významným příspěvkem do další fáze hodnocení, během něhož budou odborníci z celého světa komentovat nominaci a její šance na úspěšný zápis.

V rámci společné kandidatury usilují o zápis Slavné lázně Evropy (Great Spas of Europe), tedy města, která nejlépe ilustrují vrchol lázeňského fenoménu v Evropě od konce 18. do počátku 20. století. Jedná se o město Bath (Velká Británie), Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen (Německo), Spa (Belgie), Vichy (Francie), Montecatini Terme (Itálie), Baden u Vídně (Rakousko) a města českého lázeňského trojúhelníku Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary.

O tom, zda budou Great Spas of Europe zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO, by se mohlo rozhodnout nejdříve na 44. zasedání Výboru pro světové dědictví v Číně v létě 2020.