Vedení karlovarského magistrátu zvažuje instalaci podzemních kontejnerů na separovaný a komunální odpad. Důvodem zamýšlené novinky je vizuální stránka a čistota v okolí kontejnerových stání.
„Ve městech, kde tuto novinku zavedli, ubylo nepořádku kolem nádob na odpady a celkově vypadají místa určená k třídění a ukládání odpadů velmi upraveně a čistě. A to je samozřejmě i našim cílem, neboť jsme lázeňským městem zaspaným na seznamu UNESCO a každoročně k nám přijíždějí tisíce turistů,“ vysvětluje primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Prvním místem, kde by se podzemní kontejnery mohly objevit, je prostranství u městské Tržnice, kde rozhodně odpadové nádoby nepůsobí příliš reprezentativně. Další místa vedení města nyní tipuje a zjišťuje finanční náročnost každé instalace.
„Určitě nezvládneme podzemní kontejnery vybudovat po celém městě. Někde to totiž není ani technicky možné. Jinde je stačí umístit do ohrádky a případně zastřešit. I toto řešení připravujeme, ale i tady je třeba dobře spočítat náklady. Když už se bude takový přístřešek stavět, je třeba nejprve vyrovnat a vydláždit prostor pod kontejnerovým stáním a poté postavit zmíněnou ohrádku, což celkově vychází na zhruba osmdesát tisíc korun,“ doplnil náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO).
Karlovy Vary v minulých týdnech realizovaly kampaň nabádající obyvatele města k důkladnějšímu třídění odpadů a pečlivějšímu přístupu k jejich ukládání. Cílem bylo minimalizovat nepořádek kolem kontejnerových stání a přimět obyvatele k zamyšlení, zda nepotřebují větší popelnici nebo častější svozy.
„Budeme v těchto aktivitách pokračovat, neboť si myslíme, že je třeba lidi motivovat a přesvědčit, že nechtějí žít na smetišti. Navíc si každý musí uvědomit, že úklid kolem popelnic není zadarmo a město za něj musí zbytečně platit. A tyto peníze bychom mohli investovat jinde a prospěšněji,“ dodal náměstek.