Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem, posiluje naše tělo i mysl.
V době, kdy jsou naše tělo a mysl kvůli koronavirové epidemii vystaveny náročným zkouškám, přišla nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu s výzvou 10 000 kroků, která je pro všechny. Zařaďte chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a pojďte s námi cestou ke zdraví.
Cílem projektu je motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Už jen pravidelný záznam a sledování aktivity nám pomůže lépe porozumět našim pohybovým návykům.
Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí.
Aktivitu je možné v rámci výzvy monitorovat na jakémkoliv zařízení a následně ji v podobě printscreenu nahrát do svého profilu. Každý kilometr je bodově ohodnocen, přičemž je zde zohledněn věk účastníka a jeho BMI. Snahou je umožnit umístění na prvních místech „výkonnostního“ žebříčku i starším lidem a lidem s vysokým BMI. Na účastníky s nejvyšším počtem nasbíraných bodů čekají zajímavé ceny.
Svou účastí plníte nejen svou osobní výzvu, ale také motivujete ostatní. To je nejlépe umožněno v rámci týmů, které účastníci mohou tvořit. Vzájemné povzbuzení, spolupráce a pomoc jsou tou nejlepší motivací těm, co to nejvíce potřebují.
Účastí ve výzvě nebojujete za obecné blaho, spravedlivý svět a ani nijak nepřispíváte na charitativní sbírky všeho druhu. Účastí ve výzvě bojujete za své zdraví a přispíváte ke svému vyváženému životnímu stylu.
Přitom nemusíte nutně ujít každý den 10 000 kroků. Kolik ujdete/uběhnete, to záleží čistě na vás. Naopak se doporučuje, obzvlášť těm, co toho zatím moc nenachodí, začínat pozvolna. Nepřeceňovat své síly, začít s málem a množství případně zvyšovat postupně. Jde především o to, začlenit chůzi postupně do svého běžného života, ale tak, aby to dělalo radost.
Účastníci dostávají za každý kilometr body podle věku a BMI, které je vypočítáno z hmotnosti a výšky. Čím vyšší věk a BMI, tím více bodů za kilometr. Ti, kdo nechtějí sbírat body, se mohou vydat na virtuální pouť nebo sbírat osobní statistiky a odznaky.
Podrobné informace na www.desettisickroku.cz
Pro účast ve výzvě se registrujte. Registrovat se je možné pouze do 4. října!
Pravidla výzvy: www.desettisickroku.cz/podrobna-pravidla-rijnove-vyzvy