Regulace cizojazyčných nápisů se dostává do projednávání

Po třech letech trpělivé práce, bezpočtu jednání a přesvědčování vstoupila do projednání ve sněmovně novela, která umožní nejen Karlovým Varům, ale samosprávám obcí obecně, regulovat cizojazyčné nápisy. Návrh novely zákona o regulaci reklamy předložila dolní komoře Parlamentu ČR na podnět primátora Karlových Varů skupina poslanců v čele s Helenou Langšádlovou. V současné době jde návrh k projednání Vládou ČR a poté ho čeká standardní schvalovací procedura.

Návrh této změny byl k legislativnímu procesu připraven ve spolupráci s bývalým poslancem Rudolfem Chladem již v loňském roce, došlo však k rozpuštění sněmovny.

Podstata úpravy spočívá v udělení pravomoci městům regulovat cizojazyčné nápisy vlastní vyhláškou. V Karlových Varech je to již řadu let významný problém, kdy zejména lázeňská část města popsaná azbukou je předmětem kritiky ze strany návštěvníků i obyvatel města. Nejde v žádném případě o diskriminaci cizích jazyků, snažíme se pouze o rovnoprávnost jazyka českého. Reklamní nápisy, poutače, vývěsní štíty tak budou vždy začínat českým nápisem, který bude rovnocenný významem, čitelností a velikostí textu verzím cizojazyčným.

Pro podporu této legislativní úpravy Karlovy Vary získaly i další města v republice, která pociťují podobný problém. Návrh tak podpořily například Praha, Hradec Králové, Děčín, Jihlava nebo Přerov, podporu úpravě vyjádřil také Svaz měst a obcí. Pod návrhem je podepsána skupina poslanců napříč politickým spektrem, což by také mělo usnadnit cestu novely schvalovacím procesem. Pokud budeme předpokládat, že v průběhu legislativní procedury již podruhé sněmovna rozpuštěna nebude, mohou se Karlovy Vary a další města dočkat v řádu měsíců účinného nástroje k řešení po mnoho let neřešitelného problému.

Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů

Související odkazy