Slavnostní zahájení lázeňské sezony je každoročně příležitostí předat nejvyšší městská ocenění – Cenu města Karlovy Vary za rok 2023 a čestné občanství v roce 2024.
Této pocty se v rámci Slavnostního večera města, který se odehrál v Císařských lázních, dostalo vybraným osobnostem, jež jsou svým životem spjaty s naším městem a svým dílem a aktivitami se zasloužily o šíření věhlasu Karlových Varů. Ocenění laureátům předala primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.
Cenu města za rok 2023 získali Jaroslav Vébr st. za celoživotní rozvoj sportovní činnosti v Karlových Varech a Rotary klub Karlovy Vary za nezištnou podporu a propagaci města a místních zájmových organizací, zejména v oblasti donátorství a kultury.
Nositelem čestného občanství města se stal prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška, jde o poděkování za jeho dlouholetou práci ve prospěch města Karlovy Vary.
U příležitosti 20. výročí partnerství ocenila primátorka Karlových Varů také zástupce švédského partnerského města Varbergu.
CENA MĚSTA KARLOVY VARY ZA ROK 2023
Jaroslav Vébr st.
Patří mezi nejvýraznější postavy královny sportu – atletiky nejen v Karlových Varech. Jako špičkový sprinter vybojoval pro Karlovy Vary řadu úspěchů zejména v disciplínách 100 a 200 metrů, pyšní se mimo jiné dvěma tituly Mistra republiky ve štafetě, na kontě má mnoho reprezentačních startů a finálových umístění na mezinárodních závodech. Již v období své aktivní závodnické kariéry působil i v místním atletickém klubu jako funkcionář, později získal kvalifikaci a následně i velké renomé jako trenér a rozhodčí Českého atletického svazu. Mezi lety 1984 a 1994 působil jako předseda atletického klubu AC Start Karlovy Vary, v té době jednoho z nejúspěšnějších atletických oddílů v republice. Podílel se na organizaci velkých atletických závodů v Karlových Varech, ať už v roli ředitele či v pozici hlavního rozhodčího závodů. V této roli působí na atletických soutěžích dodnes. Zároveň je velkým a zapáleným fanouškem nejen atletiky, ale také hokeje, florbalu a dalších sportů.
Cenu města Karlovy Vary za rok 2023 získal pan Jaroslav Vébr st. za celoživotní rozvoj sportovní činnosti v Karlových Varech.
Rotary klub Karlovy Vary, z. s.
Karlovarský Rotary klub byl založen v roce 1926. Je součástí nejstarší mezinárodní klubové organizace na světě Rotary International a naplňuje hlavní myšlenku této organizace vyjádřenou mottem „Služba na prvním místě“. Naplněním této myšlenky je řada aktivit a projektů, na kterých se Rotary klub v posledních desítkách let podílel. Jedná se například o vybudování sportovního hřiště SOS vesničky v Doubí, finanční či organizační podporu při obnově historické budovy Karlovarského městského divadla, aktivit Dětského orchestru Základní umělecké školy Antonína Dvořáka, Junáků nebo slabozrakých osob. Své donátorské aktivity neomezuje pouze na město Karlovy Vary. Podporuje mnohé subjekty v celém regionu, České republice i v zahraničí. Mezi významné počiny Rotary klubu Karlovy Vary patří také například obnova reliéfu pomníku Ludvíka van Beethovena či instalace pamětních desek, které připomínají práci publicisty Vladimíra Jáchymovského, novinářky Anny Fiedlerové i pobyty T. G. Masaryka v Karlových Varech. Jedním z největších počinů karlovarského Rotary klubu je iniciace projektu „Jezdecká socha Karla IV.“, dnešní obdivované dominanty Divadelního náměstí v Karlových Varech, která byla pořízena výhradně z veřejné sbírky a soukromých prostředků.
Cenu města Karlovy Vary za rok 2023 získal spolek Rotary klub Karlovy Vary za nezištnou podporu a propagaci města Karlovy Vary a místních zájmových organizací, zejména v oblasti donátorství a kultury.
ČESTNÉ OBČANSTVÍ MĚSTA KARLOVY VARY UDĚLENÉ V ROCE 2024
Jiří Bartoška
Jedna z nejvýznamnějších osobností české kulturní scény, přední divadelní, televizní a filmový herec, držitel filmového ocenění Český lev a od roku 1994 prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Před 30 lety stanul v čele pořadatelského týmu a spolu s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou se zasloužil o záchranu festivalu v Karlových Varech. Společně velmi rychle vybudovali přehlídku s neopakovatelnou atmosférou, vysokým uměleckým i společenským kreditem. Renomé karlovarského festivalu dokládá každoroční ohromný zájem ze strany filmových osobností, společností i diváků. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je dnes vysoce hodnocen nejen jako přehlídka kvalitní kinematografie, ale také jako událost s těmi nejlepšími podmínkami pro filmové diváky, jako festival s širokým doprovodným programem po celém městě. Karlových Varům se tak díky filmovému festivalu dostává obrovské publicity po celém světě a ohromný pozitivní dopad má konání přehlídky na rovněž místní ekonomiku. Na tom všem má prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška jako nedílná tvář festivalu mimořádný podíl, který zaslouží naše uznání.
Čestné občanství je panu Jiřímu Bartoškovi uděleno jako mimořádný výraz úcty a poděkování za dlouholetou práci ve prospěch města Karlovy Vary, o kterou se zasloužil jako prezident Mezinárodního filmového Festivalu Karlovy Vary.
DAR MĚSTA KARLOVY VARY MĚSTU VARGERG
Symbolický dar byl švédskému městu Varberg předán u příležitosti 20. výročí uzavření partnerství obou měst.
Karlovy Vary a Varberg spojuje mnohé, zejména je to ale dlouhá a bohatá historie, kterou do velké míry psal sám král. Spojuje je rovněž lázeňství a čilý cestovní ruch. Varberg vznikl kolem pevnosti, jejíž nejstarší část pochází ze 13. století. Ve století 14. pak pevnost ve Varbergu přešla do rukou švédského krále Magnuse Erikssona, který ji přestavěl na královský hrad a mocenské centrum. Historie lázeňství pak ve Varbergu sahá do roku 1822, kdy zde byly vybudovány první veřejné lázně. Dnes má město Varberg ležící na pobřeží Severního moře zhruba 36 tisíc obyvatel, je oblíbeným letoviskem s proslulými plážemi a lázněmi se studenými koupelemi a saunou. Proslulá je rovněž univerzita pro vzdělávání odborných manažerů v cestovním ruchu a lázeňství, kterou město vybudovalo a otevřelo v roce 2003. Na počátku dlouholetého partnerství Karlových Varů a Varbergu byla náhoda – zmínka na nástěnce na kongresu evropských měst v Antverpách v roce 2002, které si všimla Švédka s českými kořeny Dana Carlsson. Po několika návštěvách delegací obou měst se zrodila smlouva o partnerství, která byla podepsána v létě roku 2004 v rámci Karlovarského týdne ve Varbergu. Spolupráci a partnerství obou měst pak v průběhu let naplňovali v praxi mnozí umělci, sportovci, odborníci na lázeňství a cestovní ruch v rámci výměnných pobytů a jiných aktivit. I díky nim je partnerství mezi oběma městy stále živé.