U zrodu záměru zapsat nejvýznamnější lázně ČR na Seznam světového dědictví UNESCO stál po roce 2005 Karlovarský kraj. Nejvážnějším kandidátem byl od počátku Západočeský lázeňský trojúhelník, tvořený Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Od podzimu roku 2010 se do procesu velmi aktivně zapojilo nové vedení města Karlovy Vary, které se po dohodě stalo nejen lídrem českých měst, ale i dalších významných evropských lázní, usilujících o tento společný cíl. K tomu účelu se na společném zasedání v lednu 2011 v Paříži ustanovila Řídící skupina starostů (Mayor’s Steering Group), tvořená primátory a starosty těchto lázní sdružených pod pracovním názvem The Great Spas of Europe. Skupina se schází několikrát do roka a průběžně koordinuje společné kroky.
Členy skupiny se stala česká města Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Luhačovice, dále německá města Baden – Baden a Wiesbaden, italské Montecatini Terme a belgické Spa. K jejich společné Deklaraci se pak v březnu roku 2012 připojilo francouzské město Vichy, anglické Bath a německé Bad Kissingen. V další vlně přistoupila ke společenství v září 2013 tři německá města, a to Bad Ems, Bad Pyrmont a Bad Homburg. Konečný počet na celkových 16 evropských měst uzavřela při společném setkání v květnu letošního roku rakouská města Baden u Vídně a Bad Ischl.
K řešení metodických záležitostí, k posouzení jednotlivých lázní, pro přípravu nominační dokumentace a všech dalších potřebných studií si toto společenství zřídilo Mezinárodní expertní skupinu (International Expert Group), do níž každé město nominovalo svého odborníka. I tato skupina se podle potřeby schází (v koordinaci se skupinou primátorů a starostů), řeší potřebnou problematiku a předkládá koncepční materiály. Hlavním koordinátorem nominačního procesu v České republice je Ministerstvo kultury, které také vykonává v procesu diplomatické kroky.
Jednou ze zásadních nutností bylo zajištění souhlasu jednotlivých příslušných evropských ministerstev s účastí svých národních lázní. Po odborné stránce je hlavním garantem Národní památkový ústav a kromě Karlovarského kraje je do procesu zapojen i kraj Zlínský. Role a postavení České republiky v celém procesu je dána faktem, že nominaci bude podávat jako koordinátor právě náš stát. Bylo dohodnuto, že jazykem podání sériové nominace bude angličtina, stejně jako jazykem jednacím a jazykem všech průvodních dokumentů.
Aby česká lázeňská města mohla snadněji zajistit a financovat proceduru přístupu svých obcí na Seznam světového dědictví UNESCO, vytvořila na podzim roku 2012 dobrovolný svazek obcí České lázně – salony Evropy.
Na konci roku 2013 se situace v procesu přípravy zapsání evropských lázní na Seznam světového dědictví UNESCO posunula o kvalitu výše - hlavní režie celého procesu se ujalo Ministerstvo kultury České republiky, které, za pomoci stávajících struktur (skupiny starostů a expertů), vytvořilo a do činnosti uvedlo oficiální strukturu pro přípravu nominační dokumentace a všech dalších doprovodných materiálů. Nejvyšším orgánem se stala Mezinárodní řídící skupina (International Steering Group), vedená zástupcem Ministerstva kultury České republiky, jejímiž dalšími členy jsou zástupci jednotlivých národních ministerstev. Jí je podřízena Mezinárodní pracovní skupina (International Working Group), vedená českým koordinátorem, členy jsou národní koordinátoři, uznávaní experti na danou problematiku. Jejich subdodavateli jsou pak odborné instituce, jako muzea, archivy, infocentra apod.
Nově vzniklá struktura projektu přehodnotila časový harmonogram přípravy nominační dokumentace a všech potřebných dalších dokumentů a stanovila jako cílové datum podání leden roku 2017 (návrh do konce září 2016). Jejím prvním úkolem je pak co nejrychlejší příprava Formuláře 2B, tzv. Malého pasportu, kterým by se lázeňská města přihlásila k nominaci do Centra světového dědictví v Paříži a deklarovala stručně důvody své nominace. Formulář 2B byl jednotlivými státy signován a ve společné verzi pak každým státem individuelně odeslán do Paříže.
Zapojená města se tak stala oficiálními kandidáty na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.