Vedení karlovarského magistrátu stále hledá cestu jak vyřešit neekonomický provoz Alžbětiných lázní. Ty jsou sice jedinými městskými lázněmi, ale nedokáží si na svůj provoz vydělat a velkým problémem je technický stav jejich budovy. I proto začali radní hledat strategického partnera a investora, se kterým diskutují o možnostech a formách spolupráce.
„Alžbětiny lázně jsou Otesánkem, kterého město neuživí. Jejich provoz musíme každoročně dotovat minimálně dvaceti miliony korun. A to podotýkám, že jsou peníze na chod společnosti. Další stamiliony jsou potřeba na rekonstrukci objektu a ty bohužel v městském rozpočtu nemáme a dlouho mít nebudeme,“ vysvětluje primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Ta ujišťuje veřejnost, že vedení města zatím ohledně budoucnosti Alžbětiných lázní žádné definitivní rozhodnutí neučinilo. Na středeční jednání zastupitelstva ale pozvalo zástupce společnosti Hotel Hilton, která se o možnosti propojení svého podnikání s Alžbětinými lázněmi zajímá. Pozvaní hosté představí zastupitelům města své vize a očekávají se i nabídky možné spolupráce.
„Pro začátek je důležité zjistit, o jakou formu podnikání má tato společnost v Karlových Varech zájem. Vzhledem k tomu, že jde o světově velmi známou hotelovou společnost, veškeré kroky jsou časově velmi náročné. Není třeba nyní jakkoliv podléhat panice, neboť jsme ve všem teprve na začátku a otázek a otazníků je stále nespočet,“ doplňuje náměstek primátorky Miroslav Vaněk (Karlovaráci).
V konečném důsledku totiž nejde pouze o pronájem nebo prodej objektu Alžbětiných lázní, ale také například o převzetí zaměstnanců, vybavení a mnoho dalšího. I proto se dá očekávat, že městští zastupitelé vyzvou vedení města k přípravě několika variant budoucnosti Alžbětiných lázní. Konečné rozhodnutí tak pravděpodobně bude během na dlouhé trati.
„Občas slýchám, že chceme prodat městské stříbro a podobné názory. Myslím si, že tomu tak není. Alžbětiny lázně v tuto chvíli vykazují vysokou ekonomickou ztrátu, která každým rokem neúměrně stoupá a je nezbytně nutné situaci řešit. Naší povinností je hospodařit s veřejnými prostředky zodpovědně a proto si nemůžeme takto ztrátový podnik dovolit,“ pokračuje dále náměstek Vaněk s tím, že rozpočet města je už nyní velmi napjatý a další ránu dostane příští rok v podobě vládního konsolidačního balíčku.
V debatách o budoucnosti Alžbětiných lázní občas také zaznívá myšlenka, že se jedná o poslední městské lázně. To je ale velmi zkreslený pohled na celou problematiku, neboť současná ambulantní péče není skutečné lázeňství. K tomu, aby se dalo mluvit o skutečném lázeňství, je nutné, aby pacient dodržoval i ostatní parametry, tedy pitnou kůru, správnou výživu, odpočinkový režim a mnoho dalšího, což se v tomto případě rozhodně neděje.
„Tento smysl a pověst veřejných a městských lázní měly Alžbětiny lázně v době, kdy lidé přijížděli do okolních hotelů a docházeli do nich na procedury. Dodržovali ale přísný lázeňský režim. V průběhu minulých si ale hotely postavily vlastní balneo provozy a Alžbětiny lázně tak přišly o tyto klienty. Tím v podstatě jejich základní princip veřejných lázní pominul,“ doplňuje Andrea Pfeffer Ferklová.
Z výše popsaného je tedy jasné, že z pohledu vedení karlovarské radnice došlo ke zvážení všech možnosti a variant jak Alžbětiny lázně zachránit. Žádná z nich ale není ekonomicky únosná a vzhledem k napjatému městskému rozpočtu přijatelná.
„Víme, že nechceme do Alžbětiných lázní každý rok posílat dvacet a více milionů korun a také nemáme peníze na jejich rekonstrukci. Proto musíme hledat cestu dlouhodobého pronájmu, prodeje nebo jiné formy podnikání, která nebude zatěžovat městský rozpočet a zároveň bude garantovat, že v objektu zůstanou zachovány lázeňské procedury dostupné veřejnosti. To bude jedna z našich nejzásadnějších podmínek,“ dodala na závěr primátorka, která na dané téma očekává širokou diskusi nejen se zastupiteli, ale i odborníky na lázeňství a cestovní ruch.