Chebský most

Zvolte Stavbu Karlovarského kraje

Regionální stavební sdružení Karlovy Vary vyhlásilo 23. ročník přehlídky a soutěže „Stavby Karlovarského kraje“. Svá želízka v ohni má i město Karlovy Vary. O hlasy laické a odborné veřejnosti se mimo jiné uchází zrekonstruovaná Bezručova ulice, projekt proměny ubytovny Drahomíra na bytový dům, návrh budoucí podoby Chebského mostu a návrh Parkovacího domu u galerie.

Hlasovat pro realizovanou stavbu, projekt a zachráněnou památku můžete do 18. 6. 2024 na webu soutěže - https://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani-skk.


„Do soutěže bylo opět možné přihlásit do soutěže nejen realizace staveb, ale i projekty a architektonické studie. Snahou pořadatelů pro letošní ročník bylo podpořit patriotismus a hrdost na krásné stavby v Karlovarském kraji. A také vrátit naději na to, že i v současné složité době je možné realizovat stavby, které nás přežijí a budou sloužit lidem,“ uvedla za organizátorské Regionální stavební sdružení Karlovy Vary manažerka Anna Vlášková.

Přehlídka i soutěž byla rozdělena na dvě části – realizace a projekty. Toto rozdělení na „Co se postavilo… “ a „Co se bude stavět…“ zvyšuje zájem o soutěž.

Hlavní podmínkou pro letošní ročník pro přihlášení stavby a projektu bylo, že stavba musí být postavena na území Karlovarského kraje a musí být zkolaudována a uvedena do provozu v období předchozích tří let, tj. od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2024, projekty musí být zpracovány za období posledních pěti let, tj. od 1. 1. 2019 do 30. 4. 2024. 

Zároveň v letošním roce organizátoři opět představují zachráněné památky v Karlovarském kraji.

Do letošního 23. ročníku o nejlepší stavby a projekty Karlovarského kraje se přihlásilo celkem 28 staveb a 12 projektů. 

O titul Stavba roku budou soutěžit stavby i rekonstrukce z celého Karlovarského kraje. Jsou přihlášeny bytové domy, stavby občanské vybavenosti, stavby dopravní i průmyslové.  Soutěží i nemocnice, zámek, úpravy veřejných ploch.

V přehlídce projektů jsou k vidění návrhy bytových domů, parkovací dům, generel nemocnice, projekt části D 6 od Karlových Varů, územní studii Krušné hory – západ. 

Hlasování veřejnosti probíhá na internetu od 15. května do 18. června 2024 do 15:00 hodin. Všichni, kteří se zúčastní hlasování ve všech 3 kategoriích, budou zařazeni do slosování o 3 hodnotné ceny – vyhlídkový let, zážitkovou večeři a tematickou zábavnou prohlídku Karlových Varů.

Nejlepší stavby a projekty budou vyhlášeny v rámci „Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje 2024“ na slavnostním večeru v Císařských lázních v Karlových Varech dne 18. června 2024. 

V letošním roce vybere SIA – Krajská rada výstavby Karlovarského kraje nejlepšího projektanta, a nejlepšího stavbyvedoucího, udělena bude rovněž cena Osobnost stavitelství.

Samostatnou cenu v soutěži udělí hejtman Karlovarského kraje Ing. Petr Kulhánek,  primátorka  města Karlovy Vary Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA a ministr Ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Jozef Síkela,  pod jejichž záštitou celá akce probíhá. 

Cenu udělí také šéfredaktorka celostátního časopisu Stavebnictví Ing. Hana Dušková.