Hlasovací lístky pro volby nestříhat, nekopírovat!

27.09.2018

Blíží se volby do obecních zastupitelstev, karlovarští voliči v těchto dnech dostávají do schránek své hlasovací lístky.

Hlasovací lístky pro obecní volby mají jeden zvláštní rys – nejde o jednotlivé hlasovací lístky pro každou stranu jako u jiných voleb, ale o lístky společné, kdy na jednom lístku jsou společně uvedeny všechny kandidující strany se všemi svými kandidáty. Vzhledem k tomu, že v Karlových Varech kandiduje 15 volebních stran a hnutí s celkem 524 kandidáty, je výsledný hlasovací lístek veliký, formátu A1, a k tomu ještě oboustranný. To přináší řadu dotazů, například, jestli je možné vystřihnout z hlasovacího lístku jen tu svoji kandidátku a hlasovat tímto výstřižkem? A nebo si hlasovací lístek na kopírce zmenšit na A4?

Odpověď zní – ne, to rozhodně nelze. Aby byl hlasovací lístek uznán platným, musí se jednat o originál hlasovacího lístku tak, jak jej vytiskla oficiální tiskárna. Nemůže to být tedy jeho zmenšenina, kopie nebo třeba vystřižená část. Pokud už někdo svůj lístek takto vystřihl, případně jej ztratí, roztrhne apod., nevadí – ve volební místnosti si vždy bude moci vyzvednout nový.