Blíží se Evropský týden testování

20.11.2019

Evropský testovací týden je mezinárodní kampaň, která má zvýšit povědomí včasném testování na HIV a žloutenku typů B a C. Do akce se zapojuje i Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem, který provozuje 19 poraden HIV/AIDS v 18 městech v celé republice. Testování v Karlových Varech se uskuteční v sídle Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje ve Dvorech ve středu 27. listopadu od 15 do 17 hodin.

Kontakt: hivporadna@zuusti.cz, 725 323 338

 


 

Tisková zpráva – Méně testů, noví nakažení

 

Plzeň, Praha – Závěr letošního listopadu se opět ponese v duchu podpory testování na infekci HIV a žloutenky typů B a C. A rozhodně to není od věci - v České republice totiž klesá počet testů provedených na vlastní žádost. Do Evropského testovacího týdne se po roce opět zapojí i Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem a spolu s ním i více než stovka organizací z celé Evropy.

„Otevřeno má všech devatenáct HIV/AIDS poraden v 9 krajích,” uvádí MUDr. Daniela Fránová, která poradny HIV/AIDS na zdravotním ústavu vede. „Testování samozřejmě probíhá po celý rok, ale právě Evropský testovací týden a následující Světový den AIDS je dobrou příležitostí, jak testování připomenout,” doplňuje Fránová. Aktuální statistika totiž prozrazuje, že počet testů provedených na vlastní žádost totiž už dva roky po sobě klesá. Osob, žijících s infekcí HIV přitom v České republice stále přibývá.

„Samotné testování je jednoduchý a krátký proces, zájemce o test se v ordinaci zdrží asi patnáct minut,“ pokračuje Fránová a dodává, pro koho je testování určené: „Nechat se otestovat může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV – zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku nebo kontaktu s infikovanou krví při injekčním užívání drog.“

Právě testování je přitom jedinou cestou, jak infekci HIV odhalit – a právě včasná diagnostika má zásadní význam pro účinnou léčbu. Ta může zajistit srovnatelnou kvalitu života HIV pozitivních osob jako u osob neinfikovaných, zároveň zabraňuje dalšímu šíření nemoci. To je v České republice na vzestupu. V letošním roce k datu 30. září 2019 přibylo 181 nově diagnostikovaných HIV pozitivních, což je o necelou dvacítku více než za stejné období v loňském roce.

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem provozuje 19 poraden HIV/AIDS v 18 městech a 9 krajích ČR.

 

Více informací:

MUDr. Daniela Fránová

vedoucí poraden HIV/AIDS

Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem

 

Kontakt:

ZDRAVOTNÍ ÚSTAV se sídlem v Ústí nad Labem

sídlo: Moskevská 15, 400 01 Ústí nad Labem

pracoviště vedoucí poraden HIV/AIDS: 17. listopadu 1, Plzeň

Tel.: 724 003 926, 371 408 502

E-mail: daniela.franova@zuusti.cz