VARY°ZÁŘÍ, už v pátek a v sobotu

11.09.2019

Sedm stanovišť, sedm různých audiovizuálních show. To bude letošní ročník festivalu světla „VARY°ZÁŘÍ“, který se uskuteční v pátek a v sobotu 13. a 14. září, vždy od 21 hodin do půlnoci.

Atraktivní podívaná láká každoročně desítky tisíc návštěvníků, v loňském roce to bylo zhruba 40 tisíc diváků během dvou dnů.

V letošním roce nemá festival jednotný motiv, organizátoři z Infocentra města Karlovy Vary nechali autorům jednotlivých instalací „volnou ruku“ pro prezentaci nejlepších show na architektonicky atraktivních místech Karlových Varů.

Hotel Thermal se promění v Hvězdnou bránu, v Dvořákových sadech se spustí Nebeská bouře, zajímavé instalace rozzáří Mlýnskou a Tržní kolonádu, na vodní stěně v korytě Teplé zažijí návštěvníci Čtyři roční období, videomapping na Grandhotelu Pupp připomene 30. výročí Sametové revoluce a na Císařských lázních se odehraje Světelný orchestr - interaktivní videomapping reagující na hlasitost povelů zadaných diváky.

Zvláštní festivalové linky

Pro větší komfort diváků vypraví Dopravní podnik Karlovy Vary zvláštní autobusové linky, které budou ve dvacetiminutových intervalech jezdit na trase Tržnice – Císařské lázně a zpět. Autobusy budou označeny FS1 a FS2 s vyznačením cílové zastávky.
Stanice na trase: Nemocnice, U Jara, Panorama, Na Vyhlídce, Libušina, Sanssouci

Odjezdy od Tržnice:
20:40, 21:00, 21:20, 21:40, 22:00, 22:20, 22:40, 23:00, 23:20, 23:40

Odjezdy od Císařských lázní:
20:40, 21:00, 21:20, 21:40, 22:00, 22:20, 22:40, 23:00, 23:20, 23:40, 24:00

PROGRAM FESTIVALU SVĚTLA VARY° ZÁŘÍ 2019

Hotel Thermal - multimediální show - Hvězdná brána

Umělec: Tomáš Carda

Multimediální show Hvězdná brána Vás bude lákat již z dálky. Velké kruhové plátno umístěné ve výšce, společně s výkonnými světly samo o sobě připomíná hvězdnou bránu. Obsahem projekce odehrávající se na velkém kruhovém plátně bude putování vesmírem pomocí červích děr. Tato pouť bude odhalovat známý i neznámý vesmír a představovat nejrůznější, mnohdy až prapodivné světy a planety. Můžeme se dostat také do nebezpečných částí vesmíru. V případě nebezpečí bude červí díra ihned uzavřena. Po uzavření červí díry, a tedy i hvězdné brány, začíná celá pouť od počátku.

Dvořákovy sady - interaktivní multimediální stanoviště - Nebeská bouře

Umělec: Adam Ligocki

Světelná audiovizuální instalace Nebeská bouře vás pocitově přenese nad bouřková oblaka, ve kterých probíhá neskutečná podívaná. V mračnech se blýská a pulzují všemi barvami. Tato nevídaná podívaná je doplněna výraznými zvukovými efekty. Stanoviště je interaktivní a tak se každý bude moci mraků (pěny) dotýkat a hrát si v nich. Návštěvníci se také projdou po vytyčené trase v nebeských mracích (v pěně).

Mlýnská kolonáda - Kinetická LED show - DNA

Umělec: Karel Antonín

Jedinečná kinetická světelná instalace DNA nabízí unikátní pohled na desítky světelných LED trubic, které jsou zavěšeny na desítkách pohyblivých motorů. Díky tomu vytvářejí fascinující 3D obrazce v nejrůznějších barvách, polohách a výškách přímo nad hlavami diváků. Trubice zobrazují nejrůznější obrazce od vln připomínajících vodní hladinu po rotace a struktury připomínající DNA v nejrůznějších barvách a pozicích.

Tržní kolonáda - světelná show - Mineralizace

Umělec: Patrick Jennings (UK)

Světelnou audiovizuální instalaci Mineralizace tvoří speciálně upravené světelné programovatelné pásky a lišty s LED světly, které jsou připevněny na konstrukci a tvoří jedinečnou audiovizuální show. Díky programování budeme jednotlivě řídit tisíce pixelů, které jsou umístěny v těchto páscích a lištách. Za doprovodu hudby a ruchů vytvoříme jedinečné audiovizuální stanoviště Mineralizace, které rozehraje Tržní kolonádu.

Divadelní náměstí / řeka Teplá - projekce na vodní stěnu - 4 roční období

Umělec: Jiří Miřatský

Projekce na vodní stěnu ve 3D. Příběh 4 roční období, jehož podkladem je stejnojmenná skladba od Vivaldiho představí životadárnou sílu vody z Karlových Varů ve všech ročních obdobích a ve všech jejich podobách. Projekce kombinuje podoby vody společně s hvězdným nebem, Sluncem, Měsícem, přecházejícími souhvězdími a znameními zvěrokruhu dle ročních období. Některá období doplní i typické přírodní prvky jako růst rostlin či padající listí. Prostor zde samozřejmě dostanou i Karlovy Vary. Jejich dominanty a podoby v různých ročních obdobích se budou zjevovat ve velkých 3D bublinách, které doplní lázeňskou atmosféru.

Grandhotel Pupp - videomapping - 1989

Umělec: Michal Nárovec

Videomapping na Grandhotelu Pupp, který uctí výročí 30 let od Sametové revoluce. Představení na motivy sametové revoluce bude kloubit významné okamžiky, které vedly k sametové revoluci a vzniku našeho svobodného demokratického státu spolu s uměleckými a architektonickými prvky. Videomapping bude zahrnovat scény věnované těmto motivům: komunismus - období nesvobody, Charta 77, protesty, revoluce, zvolení prezidenta Václava Havla. Efekty budou vytvářeny primárně v barvách trikolóry.

Císařské lázně - interaktivní videomapping - Světelný orchestr

Umělec: Jakub Zuščin

Interaktivní videomapping reagující na hlasitost zadaných povelů diváků. Instalace bude ztvárněna za pomoci částicových systémů a elementů, které obrůstají jednotlivé části budovy. Podle hlasitosti diváků se částice rozrůstají na čím dál větší část objektu. Když diváci překročí stanovenou hladinu zvuku, oživí budovu i uvnitř, kde se zjeví částicové tančící siluety. I když návštěvníci nebudou zrovna aktivní, na budově stále poběží základní vrstva videomappingu, která bude mapovat architekturu Císařských lázní.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pátek 13. 9.

14:00 - 17:00

Prezentace vozů a motocyklů značky BMW (Hlavní pošta)

19:00 - 21:00

Pestallozzi (stage Vřídelní kolonáda)

21:00 - 24:00

Elly Jay (stage Vřídelní kolonáda)

Sobota 14. 9.

13:00 - 17:00

Prezentace vozů a motocyklů značky BMW (Hlavní pošta)

13:00 - 18:00

Dopravně bezpečnostní show pro děti 4–7 let (Hlavní pošta)

19:00 - 21:00

Timber music (stage Vřídelní kolonáda)

21:00 - 24:00

Bury & DeeSaxx (stage Vřídelní kolonáda)