zimní údržba

Na zimní údržbu vyčlenilo město čtyřiadvacet milionů korun

Plán zimní údržby místních komunikací pro nadcházející zimní období schválila Rada města Karlovy Vary. Součástí dokumentu je vedle způsobu ošetření jednotlivých silnic a chodníků, také přesný časový rozvrh určující, do kdy musí být vybrané silniční úseky, chodníky, lávky a další cesty uklizeny.

„Tento časový limit je v rozpětí od jedné do šesti hodin. Komunikace ve městě jsou rozděleny do čtyř kategorií, kde rozhodujícím kritériem je dopravní důležitost komunikace,“ cituje z dokumentu náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO).

Do prvních tří kategorií je rozděleno zhruba sto padesát kilometrů silnic. Nejvyšší prioritu mají samozřejmě hlavní cesty městem a trasy městské hromadné dopravy. Poté přichází na řadu další komunikace přesně podle zpracovaného harmonogramu.

„Přesně specifikována je i údržba autobusových zastávek, přechodů pro chodce, chodníků, mostů, lávek a dalších cest,“ pokračuje dále náměstek.

V plánu zimní údržby je podrobně rozepsán i způsob ošetření jednotlivých komunikací. Nejčastějším je mechanické odklízení sněhu, následují posypy chloridy, případně chemický rozmrazovací postřik. To vše je závislé na výšce sněhové pokrývky a intenzitě sněžení. V loňském roce se během zimní údržby v Karlových Varech spotřebovalo 496 tun soli, 382 tun solanky, 82,7 tun písku a 14,5 tun Ekogritu.

„Náklady na zimní údržbu v sezoně 2022/2023 byly 23,6 milionu korun. Proto jsme na nadcházející zimu alokovali částku podobnou, a to ve výši čtyřiadvaceti milionů korun,“ dodává Tomáš Trtek.