foto

Karlovy Vary uspěly v soutěži 5G pro 5 měst

Statutární město Karlovy Vary patří mezi pět vítězů soutěže "5G pro 5 měst", kterou vyhlásilo Ministterstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj. 

Soutěže se zúčastnilo 58 měst a obcí s projekty, které by rády díky testovacímu přednostnímu provozu 5G sítě rády odladily nebo vyvinuly. Kromě Karlových Varů v soutěži uspěly ještě Bílina, Jeseník, Plzeň a Ústí nad Labem.
(zdroj: MPO)

Za Karlovy Vary převzal cenu z rukou ministrů Havlíčka a Dostálové radní Martin Dušek. 

Technologickým partnerem města v soutěži byla společnost Vodafone Czech Republic, se kterou město podepsalo v létě memorandum pro gigabitovou budoucnost. Podrobnější informace pro zájemce z řad veřejnosti přinesla "Snídaně páté generace", kterou oba partneři společně uspořádali začátkem prosince. 5G technologie nabídne mobilní data nejen s mnohem rychlejším přenosem, ale také s daleko kratší odezvou, než současné sítě. Díky tomu umožní aplikace, které v dosavadních sítích nebyly technicky možné, jak demonstroval Vodafone holografickým telefonátem mezi Karlovými Vary a Prahou během Mezinárodního filmového festivalu. Technologie 5G bude mimo jiné využívat frekvence, které dosud využívalo pozemní digitální vysílání televize, neboli DVB-T. Televizní vysílání přechází na standard DVB-T2.

Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu, www.mpo.cz