Městské zařízení sociálních služeb Karlovy Vary

Od května je k dispozici odlehčovací služba

V Karlových Varech dlouhodobě chyběla odlehčovací služba. Jde o službu lidem, kteří mají v péči nesoběstačného blízkého člověka, ale z nějakého důvodu jej potřebují na určitý čas svěřit do péče někomu jinému - například jdou sami na plánovaný zákrok do nemocnice, potřebují jet do lázní nebo na dovolenou, a podobně. Městské zřízení sociálních služeb bude od května takovou pomoc nabízet.

"Služba je určena pro klienty od šestnácti let věku, netýká se tedy jen seniorů, mohou to být i lidé se zdravotním postižením či chronicky nemocní. Jejich blízcí, kteří o ně běžně pečují, je mohou svěřit nám a my se o ně kompletně postaráme od A do Z, samozřejmě včetně stravování. Službu budeme nabízet v našem domě Východní 16 v Karlových Varech - Drahovicích. Službu mohou využít nejen občané Karlových Varů, jednáme s blízkými obcemi a městy o uzavření smluv, a na jejich základě budeme potom moci službu nabídnout i jejich občanům," uvedl ředitel městského zařízení Petr Myšák. 

Podmínky služby budou zveřejněny na webu městského zařízení www.kv-mzss.cz

Nová služba využívá dlouho nepoužívaný byt 3+1, který městské zařízení nákladem 700 tisíc korun zrekonstruovalo a za dalších 200 tisíc vybavilo vším potřebným pro pobyt klientů. Částkou 100 tisíc na zřízení nové služby přispěla Nadace ČEZ, zbytek peněz vzala organizace z vlastního rozpočtu, bez požadavku na příspěvek města. 

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová ocenila městské zařízení i za modernizaci dalších služeb. "Díky optimalizaci stravování se zlepšila kvalita jídla, které město nabízí seniorům, ať už v jídelně Zlatá kotva nebo v rámci pečovatelské donáškové služby. Městské zařízení nám vychází vstříc i u nové komunitní Zahrady seniorů, kde také nabídne možnost občerstvení," řekla. 

Náměstek primátorky Tomáš Trtek připomněl, že město své zařízení také podporuje. "Věnovali jsme Domovu pro seniory ve Staré Roli automatický elektronický defibrilátor, který tam do té doby chyběl," zmínil. Defibrilátor přitom není úplně levná záležitost, pořizovací cena je okolo padesáti tisíc korun. "Polovinou této částky ale přispěli sami lidé z Karlových Varů, kteří v době adventu navštívili náš Strom přání ve Vřídelní kolonádě a koupili si za dvacet korun lístek do vánoční tomboly. Kromě toho, že mohli vyhrát zajímavé ceny, přispěli také na pořízení tohoto přístroje," dodala primátorka. 

Městské zařízení provozuje v Karlových Varech Domov pro seniory s kapacitou 58 osob, čtyři domy s celkem 262 byty zvláštního určení a celkovou kapacitou 374 osob, terénní pečovatelskou službu přímo u klientů doma pro cca 600 klientů a denně vydá svým klientům 450 obědů.