Great Spas of Europe očekávají zápis do UNESCO v roce 2020

07.06.2018

V pondělí 4. června se v Mariánských Lázních uskutečnilo jednání představitelů jedenácti lázeňských měst směřujících ke společnému zápisu na seznam UNESCO.

Konečné složení nominace Slavných lázní Evropy – Great Spas of Europe, kterou tvoří 11 nejkrásnějších lázeňských měst Evropy, je tato: Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

Starostové se shodli, že rok 2020 je konečným datem, kdy by mělo dojít k zápisu, k tomu datu by měl fungovat i společný management systém celé nominace, který popisuje spolupráci všech zapisovaných měst. Bylo rozhodnuto, že kooperaci nominovaných měst po zápisu bude řešit společný sekretariát. S tím budou spojeny nezbytné náklady, které budou ale mnohonásobně převýšeny příjmy do městských rozpočtů. K tomu by měly sloužit i tzv. case studies – neboli příkladové studie stavu srovnatelných měst před a po zápisu na seznam UNESCO.

Starostové jsou přesvědčení o kladech této nominace a s blížícím se datem zápisu je jejich úkolem i snahou aktivně informovat širokou veřejnost o základních faktech celé nominace.