Přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví

Přednáška o půvabech přírodního pohřebnictví

Počátek akce

Úterý, 16.10.2018 18:00

Místo

KAM KV - nám. Dr. M. Horákové

Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM KV°) zve na další přednášku, která nese název „Až umřu, zasaďte na mně lípu”. Blanka Dobešová, jedna ze zakladatelek organizace Ke kořenům, promluví o přírodním pohřebnictví a o svém projektu Les vzpomínek. KAM KV° se vrací k tématu „Krematorium v Karlových Varech“, kterým se zabýval koncem léta během workshopu odborníků na téma Umění se rozloučit.

Přednáška proběhne klasicky v KAMu na náměstí Dr. M. Horákové v pavilonu D v úterý 16. října. Začátek akce je v 18 hodin, vstup je zdarma a není třeba se dopředu registrovat.

Před třemi lety vznikl v Praze první český přírodní hřbitov, Les vzpomínek, kde se popel zemřelých ukládá ke kořenům stromů. Pod korunami lip, javorů či ptačích třešní se zde odehrávají poslední rozloučení pojaté jako jedinečné vzpomínkové slavnosti. „Během přednášky Vám představíme různé cesty, jak je možné uspořádat pohřeb, který je pro pozůstalé léčivou a posilující zkušeností na cestě zármutkem,“ uvádí Blanka Dobešová, jedna ze zakladatelek organizace Ke kořenům a Lesa vzpomínek, kde tyto organizace doprovázejí pozůstalé při tvorbě osobitých posledních rozloučení. Do České republiky i na Slovensko přinášejí principy přírodního pohřebnictví, které v sobě snoubí šetrnost k přírodě a citlivý přístup k pozůstalým. Poslední rozloučení organizují v Lese vzpomínek i na jiných neobvyklých místech - v kavárnách, na lodi či na břehu řeky.

Zmatení pojmů

„Po zveřejnění závěrů workshopu, který jsme koncem léta v KAMu uspořádali, jsme zjistili, že veřejnosti se občas pletou pojmy obřadní síň a krematorium. Obřadní síň v Rybářích je stále funkční, přestože funkční krematorium, tedy zařízení, v němž se provádí kremace, v současné době v Karlovarském kraji chybí. Rozhodli jsme se proto pozvat paní Dobešovou, která nám může rozšířit obzory v alternativách v pohřebnictví, a zároveň plánujeme na přelomu října a listopadu setkání s obyvateli v Rybářích, abychom zjistili, zda jim opravdu krematorium v bezprostřední blízkosti jejich bydliště vadí či nikoli,“ sdělila Jana Boukalová z KAMu.

Více informací můžete najít na webových stránkách http://www.kamkv.cz/ nebo na Facebooku.