KORONAVIRUS

⚠️ NOUZOVÝ STAV ⚠️


Od soboty 27. února platí na území České republiky nový nouzový stav, vyhlášený na 30 dnů, tedy do 28. března.

Vláda České republiky zároveň přistoupila ke zpřísnění krizových opatření a znovu vyhlásila všechna, která platila do pátku 26. února. Důvodem pro vyhlášení nového nouzového stavu je velmi špatná epidemická situace způsobená především rychlým šířením tzv. britské mutace koronaviru a potvrzeným výskytem velmi nebezpečné jihoafrické mutace viru a také kritická situace ve zdravotnických zařízeních, které jsou přetíženy náporem těžkých případů pacientů s covid-19. Opatření nyní platí po dobu tří týdnů, od 1. do 21. března.

Zcela novým opatřením je zákaz opouštění území okresu, pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba potvrzení zaměstnavatele nebo jiný doklad, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy jsou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Zavírají se školy, školky a dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Návštěvy příbuzných v okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutnou péči. Běh a procházky jsou od pondělí možné jen na území obce, nikoliv celého okresu. Venčení psů v noci bude možné pouze do 500 metrů od bydliště.

Omezení pohybu v rámci okresu:

Opustit bydliště za jiným účelem, například na vycházku či si zaběhat, bude možné přes den od 5:00 do 21:00 hodin, a to pouze na území obce, nikoli okresu.
Venčení psů v noci je možné pouze do 500 metrů od bydliště.
Při pobytu venku by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

Návštěvy příbuzných (rodiče, prarodiče), kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

Otázky a odpovědi k omezení pohybu v okrese a mezi okresy

Omezení pohybu mezi okresy:

Cesty mezi okresy jsou až na výjimky zakázány.
Při cestách mimo obec bydliště do zaměstnání je třeba potvrzení zaměstnavatele. V potvrzení zaměstnavatel uvede místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Alternativou je pracovní smlouva, zaměstnanecký průkaz.
Vzor potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce

Při cestách mimo obec například k lékaři či na úřady stačí zaškrtnutý formulář nebo čestné prohlášení, kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Dobré je mít i potvrzení, které dokazuje nezbytnost cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.).
Vzor formulář pro cesty mimo okres
Vzor čestné prohlášení

Formuláře je možné vyzvednout ve vestibulu budovy magistrátu na Moskevské ulici.

 

Nákupy mimo okres bydliště nejsou možné. Nakupovat lze pouze v rámci okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.
Je možné pobývat na vlastní chatě, chalupě či jiné rekreační nemovitosti mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, pokud tam občan bude v den účinnosti nového omezení. Pak se bude považovat za jeho bydliště. Je tedy nutné na této rekreační nemovitosti zůstat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření.
Pokud lidé pravidelně pobývají na dvou či více místech, musí si vybrat jedno z nich, kde chtějí po dobu tří týdnů pobývat. To platí například i pro partnery, kteří žijí na dvou místech a jen občas spolu.
Pro rozvedené rodiče, kteří mají děti ve střídavé péči a pravidelně si je předávají, platí výjimka ze zákazu pohybu pro zajištění péče o děti. Doporučeno je mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči.
Návštěvu rodičů za účelem obstarání životních potřeb, (nákupy, lékař apod.) je možné prokázat čestným prohlášením.

Pokud chce někdo dát děti na hlídání prarodičům, kteří bydlí v jiném okresu, je to možné, ale mělo by se jednat o pobyt dětí po celou dobu trvání tohoto opatření. Kontakt dětí a prarodičů (riziková skupina) se nedoporučuje.
Pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu.

Vláda apeluje na občany, aby omezili setkávání s osobami, které nesdílejí jednu domácnost, na dobu nezbytně nutnou.

Platí zákaz požívání alkoholu na veřejnosti.

Pro detailní informace o omezeních doporučujeme sledovat vládou zřízené stránky Covid portál.

 

Školy, školky, dětské skupiny:

Od pondělí 1. března se zavřou školy, školky i dětské skupiny, a to s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních. Zavřená budou také zařízení pro menší děti, jako jesle. Školy mohou vyučovat distančním způsobem.

Roušky a respirátory:

Od 1. března platí povinnost nosit všude na zastavěném území obce chirurgickou roušku. Výjimka platí jen případě, že je člověk sám v přírodě.
Ochrana dýchacích cest bude povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
Na místech, kde se je větší koncentrace lidí, bude povinný respirátor. Platit to bude například v prodejnách, provozovnách a dopravě.

Obchody a služby:

Otevřené zůstanou prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, obchody s krmivem, optiky či malé prodejny novin a tabáku.
Dále budou v provozu například taxislužby, myčky bez obsluhy, pohřební služby či pokladny jízdenek. Otevřené budou ještě provozovny, kde si mohou lidé vyzvednout předem objednané zboží.

Lidé v březnu naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.
U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okénka. Ta mohou být otevřená do 21. hodiny.
Na dodržování nařízení bude dohlížet policie, vláda nasadí také vojsko.

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel, v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě to musí být respirátor.

Dalším krokem, jak zbrzdit šíření viru, bude pravidelné antigenní testování ve firmách. V některých už funguje nyní, v ostatních má začít v pondělí. Proplácet se budou čtyři testy na pracovníka za měsíc. Po první dobrovolné fázi bude později systém povinný.

Děti ve věku 2 až 15 let mohou mít minimálně chirurgickou roušku, látkové roušky nejsou přípustné.


Očkovací centrum se stěhuje do KV Areny, zastavují u ní autobusy linky č. 6

Očkovací centrum v karlovarské nemocnici je uzavřeno, od 1. března se přesouvá do KV Areny. Sem budou převedeny všechny dosavadní rezervace, především seniorů 80+. Těm, kteří mají registraci či rezervaci na očkování do karlovarské nemocnice, přijdou sms zprávy do mobilních telefonů, kde jim bude oznámena změna místa a času očkování z Nemocnice Karlovy Vary do KV Areny. Zároveň je v příštím týdnu budou kontaktovat operátorky asistenční linky 800 600 444, které je na změnu upozorní.

Dopravní podnik Karlovy Vary zřídí přímo u vchodu do budovy autobusovou zastávku, na kterou budou v obou směrech zajíždět linky MHD č. 6. v době, kdy budou probíhat očkování, v pracovní dny (po-pá) v časech 14:00 – 18:00 a soboty, neděle v časech 9:00 – 14:00 hod. 

V očkovacím centru v KV Areně bude připravena čekárna až pro 85 lidí. Příchozí se postupně nechají očkovat u 4 stanovišť. V centru budou pracovat lékaři, kteří zběžně zjistí aktuální zdravotní stav očkovaného, administrativní pracovníci pro vyřízení nezbytných formalit a zdravotníci, kteří provedou samotné očkování.

Zájemci o očkování by s sebou měli mít osobní doklady a vyplněný informovaný souhlas se zdravotním výkonem, který je ke stažení na krajském očkovacím webu: http://www.kr-karlovarsky.cz/covid-19/Stranky/ockovani_kvk.aspx, ale k dispozici bude i přímo na místě.

Centrum řídí Karlovarská krajská nemocnice.


REGISTRACE K OČKOVÁNÍ 

Stát spustil registraci k očkování proti COVID-19 pro seniory starší 80 let, od začátku března i pro občany starší 70 let, a pedagogy, kteří od MŠMT dostanou unikátní přístupové kódy pro registraci.. Registrace probíhá prostřednictvím centrálního rezervačního systému https://crs.uzis.cz/ a na státní informační lince 1221, kde bude rezervován termín a místo očkování.

Potřebujete pomoci s registrací? Obrátit se můžete na informační linky:

📞 1221 - státní informační linka

📞 800 600 444 - BEZPLATNÁ asistenční krajská linka pro pomoc s registrací seniorů 70+ A PEDAGOGŮ (denně 8 - 18 hod.).

📞 607 038 759 - Senior Point Magistrátu města Karlovy Vary (pondělí - pátek, 8:00 - 14:00)

 Pro registraci si připravte:

  • telefonní číslo, na které vám ze systému přijdou potvrzovací zprávy (sms)
  • rodné číslo
  • zdravotní pojišťovnu
  • adresu
  • e-mail (pokud jej nemá senior, je vhodné zadat e-mailovou adresu toho, kdo s registrací pomáhá)

Součástí registrace je dotazník o základním zdravotním stavu (zaklikávají se odpovědi na otázky)

Vyberte si preferované místo k očkování (bude uvedené v systému).

Po odeslání elektronické žádosti vyčkejte na sms zprávu s informací o dalším postupu.

JE DŮLEŽITÉ KONTROLOVAT ZVACÍ SMS

Senioři 80+, kteří již jsou registrováni v centrálním rezervačním systému k očkování proti COVID-19, ale zatím si nemohli rezervovat termín, by měli věnovat zvýšenou pozornost příchozím sms zprávám v jejich mobilních telefonech. Karlovarský kraj má v tomto týdnu (na začátku února) k dispozici zvýšený počet vakcín, proto se v rezervačním systému uvolnily další termíny. Seniorům nyní chodí do mobilních telefonů zvací sms zpráva. Po jejím zaslání by si měli v systému zarezervovat termín. Většina z nich na sms ale zatím nereagovala, proto prosíme nejen seniory, ale obracíme se i na jejich rodiny a blízké, aby příchozí zprávy kontrolovali a s rezervací pomohli. 

V případě obdržení zvací sms zprávy je třeba postupovat podle zaslaných instrukcí. Zvacími zprávami sms jsou obesílání senioři podle věku tak, jak jsou zaregistrovaní v centrálním rezervačním systému.


REZERVAČNÍ SYSTÉM NA TESTOVÁNÍ

Obyvatelé Karlovarského kraje mají možnost využít pro rezervaci termínu testu na COVID-19 online rezervační systém. 
Vstup do systému: www.rezervacekk.cz

Online rezervační systém mohou využít pro rezervace termínů praktičtí lékaři i veřejnost. Rezervovat lze termín na provádění testu RT-PCR k prokázání přítomnosti koronaviru SARS-CoV-2 v těle, nebo termín k provedení POC antigenního testu k prokázání přítomnosti protilátek na koronavirus SARS CoV-2.

Nadále bude fungovat i nyní velmi vytížená linka krajského call centra 950 380 380.

Je možné se nechat testovat zdarma pomocí antigenních testů jednou za tři dny.


NÁKUPY PRO SENIORY 60+ V IZOLACI A KARANTÉNĚ

Od pátku 23. října je v provozu linka pro objednávku nákupu základních potravin a potřeb. Služba je určena výhradně pro seniory ve věku 60+ s bydlištěm v Karlových Varech, kteří se nacházejí v izolaci nebo karanténě. Obstarání nákupu základních potravin, drogerie a dalších potřeb, vyzvednutí receptů a léků je možné objednávat ve všední dny od 8 do 12 hodin na telefonním čísle:

📞 607 038 759

Rozvoz bude probíhat ve všední dny výhradně na území města Karlovy Vary. Služba bude karlovarským seniorům nacházejícím se v izolaci nebo karanténě poskytována zdarma, klienti uhradí pouze cenu objednaného zboží. 

https://mmkv.cz/cs/aktuality/seniorum-v-izolaci-karantene-zajistime-nakupy 

NÁKUPY PRO OSAMĚLÉ SENIORY 65+ BEZ IZOLACE A KARANTÉNY

Od pondělí 2. listopadu je v provozu linka pro objednávku nákupu základních potravin a potřeb. Služba je určena výhradně pro seniory ve věku 65+ s bydlištěm v Karlových Varech, kteří nemají nikoho, kdo by jim nákup mohl obstarat. Obstarání nákupu základních potravin, drogerie a dalších potřeb, vyzvednutí receptů a léků je možné objednávat ve všední dny od 8 do 12 hodin na telefonním čísle:

📞 702 265 117

Rozvoz bude probíhat ve všední dny výhradně na území města Karlovy Vary. Poplatek za doručení jednoho nákupu je 50 Kč. 

https://mmkv.cz/cs/aktuality/nakupy-zajistime-i-pro-osamele-seniory-bez-karanteny


MAGISTRÁT

Pro veřejnost jsou pracoviště magistrátu otevřena v pondělí a ve středu od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Vybrané agendy jako například pracoviště občanských průkazů, matrika, registr řidičů apod. mají úřední hodiny rozšířeny o úterní a čtvrteční den, od 8 do 12 a od 13 do 14 hodin, pátek od 8 do 12 hodin.

I přesto žádáme všechny klienty, aby pokud možno vyřizovali veškeré své úřední i další záležitosti písemně, elektronickým podáním datovou schránkou nebo emailem a telefonicky. Všechny potřebné kontakty (telefonní čísla i emailové adresy) na pracovníky magistrátu jsou dostupné na našem webu (kontakty na jednotlivé odbory úřadu, kontakty na jednotlivé pracovníky magistrátu). 

Při návštěvě úřadu je nutné dodržovat rozestupy a používat ochranné prostředky.

ŠKOLY PRO PRACOVNÍKY V PRVNÍ LINII

Určenou základní školou k výkonu péče o děti rodičů vybraných profesí v souladu s Usnesením vlády ČR a Rozhodnutím hejtmana Karlovarského kraje je pro ORP Karlovy Vary Základní škola Karlovy Vary, Poštovní 19, 360 01. Kontakty, kde je možné získat podrobnější informace či nahlásit své dítě k docházce: 353 226 408 nebo 725 595 503. Škola je určena pro děti pracovníků IZS, pracovníků v sociálních službách, sociálních pracovníků úřadů, zaměstnanců Okresní správy sociálního zabezpečení a Úřadu práce ČR, finanční správy, České pošty, pracovníky mateřských škol a dalších usnesením vlády vyjmenovaných profesí.

KULTURA

  • Představení s přítomností diváků jsou zakázána muzea a galerie jsou zavřené.

SPORT

  • Vnitřní sportoviště jsou pro amatérský sport uzavřena.
  • Profesionální soutěže se mohou konat bez diváků a ve specifickém režimu.
  • Bazény, fitness a wellness centra i lyžařská střediska jsou uzavřena

RESTAURACE

  • Restaurace a jiná stravovací zařízení jsou uzavřená, otevřít mohou pouze výdejová okénka, a to do 21 hodin.

 


DOMOV PRO SENIORY STARÁ ROLE
Režim návštěv je aktualizován na stránkách Městského zařízení sociálních služeb Karlovy Vary.


CELOSTÁTNÍ BEZPLATNÁ INFORMAČNÍ LINKA KE KORONAVIRU - TEL. 1221

Bezplatná informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR ke koronaviru 1221 je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin.


 

DALŠÍ INFORMACE

Ministerstvo zdravotnictví - koronavirus

Vláda České republiky - aktuální přehled opatření

Ministerstvo práce a sociálních věcí ke koronaviru

Krajská hygienická stanice Karlovy Vary - informace ke koronaviru COVID-19

Za tuto stránku je zodpovědný/á: Jan Kopál

Poslední aktualizace: 2.3.2021

Chybí vám něco na této stránce? Napište nám