Aktuální nařízení

Na území České republiky platí nařízení a opatření na základě pandemického zákona.

ROUŠKY A RESPIRÁTORY

Do odvolání platí povinnost chránit dýchací cesty respirátory nebo chirurgickými rouškami ve všech veřejných vnitřních prostorách budov mimo bydliště. Na veřejných prostranstvích v zastavěném území obce je ochrana nutná v případě, že není možné dodržet dvoumetrový odstup od ostatních osob, které nežijí ve společné domácnosti. Výjimku mají děti předškolního věku.

Žáci ani učitelé již nemusejí mít během výuky nasazenou roušku či respirátor. O přestávkách a ve společných prostorách povinnost ochrany dýchacích cest nadále platí. Stejná úleva platí i pro zaměstnance pracující v jedné kanceláři.

Pro sportovce platí výjimka v době tréninku, cvičení, zápasu, soutěže apod. včetně běhu a jízdy na kole - ve venkovních prostorech nemusejí používat ochranný prostředek, ale jen za podmínky, že se nachází alespoň dva metry od jiné osoby, nejedná-li se o členy domácnosti.

RESPIRÁTORY

Respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) s filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95) je povinný v obchodech, provozovnách služeb, zdravotních ambulancích, pobytových zařízeních sociálních služeb, v prostředcích hromadné dopravy a na zastávkách, nástupištích a čekárnách. Je také povinný v osobních vozidlech, pokud v nich společně cestují osoby, které nejsou členy jedné domácnosti.

ROUŠKY

Minimální požadavky na chirurgické roušky vycházejí z normy ČSN EN 14683+AC, která stanovuje parametry výrobku bránícího šíření kapének. Nepostačují už šité roušky, šátky, šály a další necertifikované pomůcky. Chirurgické roušky jsou považovány za dostatečnou ochranu tam, kde není vyžadován přímo respirátor. U dětí od 3 do 15 let mohou respirátor nahradit.

Mimořádné opatření - ochrana dýchacích cest

 

OMEZENÍ POHYBU

Venku i uvnitř se mohou setkávat jen dva lidé. Pohřbů a svateb se může zúčastnit až 30 osob bez podmínek. Při prokázání bezinfekčnosti všech účastníků je limit pro venkovní svatbu stanoven na 100, uvnitř na 50 osob.

SPORT

Ve vnitřním sportovišti je stanoven limit 1 osoba na 15 m2 , pohromadě mohou být 2 osoby, celkem pak 30 osob. Podmínkou je bezinfekčnost (test nebo 22 dnů od první dávky očkování). Také na venkovním sportovišti může být 30 osob. Sportovat je povoleno uvnitř i venku bez ochrany dýchacích cest.

BAZÉNY, WELLNESS A SAUNY

Pro bazény, koupaliště a wellness centra platí limit 50 % návštěvníků z celkové kapacity zařízení. Pro vstup je nutné potvrzení o negativním testu (včetně samotestu) nebo čestné prohlášení o bezinfekčnosti, očkování (nejméně 22 dnů od první dávky) nebo prodělané nemoci v posledních 180 dnech.

RESTAURACE

Je nutné dodržovat protiepidemická opatření. Zákazník uvnitř i na restaurační zahrádce musí mít negativní test (PCR, antigenní, akceptovány jsou i samotesty), potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo být tři týdny po očkování první dávkou vakcíny. U stolu mohou sedět maximálně 4 osoby, které v době, kdy nekonzumují, musí mít nasazenou ochranu dýchacích cest. Restaurace budou zavírat ve 22 hodin.

KULTURA

Kapacita diváků je stanovena na 1000 uvnitř a 2000 venku, současně může být naplněna jen polovina kapacity.(Od 14. 6. budou venkovní akce bez omezení kapacity.) Je nutná ochrana dýchacích cest a prokázání bezinfekčnosti (test  včetně samotestu, potvrzení o očkování minimálně 22 dnů od první dávky, potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních 3 měsících).

 

 

 

 

 

 

Za tuto stránku je zodpovědný/á: Jan Kopál

Poslední aktualizace: 8.6.2021

Chybí vám něco na této stránce? Napište nám